Detaylar

Kategori Mantık
Yayıncı Destek Yayınları
Liste Fiyatı 10.65
Format Kitap
Barkod 9789944298315
Yayın Tarihi 2009-03-03
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 170
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Aklın Yolu Da Bir Değildir

Bir şey ya öyledir ya da değildir. Gökyüzü ya mavidir ya da mavi değildir. Hem mavi hem de mavi değil olamaz. Doğru düşünme sanatı, iki bin yıldır Hazretiden soruluyor ama sahici dünya Aristonun tanımladığı gibi değil!
Bir kere, hiçbir şey sabit değil. Her şey, her an değişiyor. İkincisi, dünya siyah-beyaz değil, gri. Kırçıl. Kesin olan hiçbir şey yok. Dünyanın atmosferini molekül molekül tanımlayabilseniz bile, atmosferi yeryüzünden ayıran kesin çizgiyi bulamıyorsunuz.
Şimdi... Mantık denilen bilimin bir Batılısı, bir de Doğulusu olduğunu öğrenseniz, üstüne üstlük Batı mantığında ısrar eden bilim adamlarının yanlış yaptıklarını öğrenseniz, siz ne yapardınız? Alev Alatlı, Ben bayıldım! diyor. Çünkü, sahici dünyada mantıklı düşünce diye bir şey varsa, o mantık en iyi ihtimalle fuzzy, saçaklı mantık. Saçaklı mantık, Batılı mantığın bittiği yerde başlıyor.
Düşünce dünyasında işler gerçekten değişti. Kolay değil, insanın bir ömür boyu doğru bellediği, hatta biricik bellediği parametrelerin bir çırpıda ters dönebildiğini görmesi. Kim bilir belki bu defa, klasik Batı düşüncesinin siyah-beyaz kurallara boğulmuş dünyasında zorlandığımız gibi zorlanmaz, İkinci Aydınlanma Çağına birincisinden çok daha hızlı uyum sağlarız.
Ağlanmayı kesip, baştan başlamanın zamanıdır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Alev Alatlı

Satış

10.65
Liste Fiyatı : 10.65
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.