Detaylar

Kategori Dünya Devrimler Tarihi
Yayıncı Metis Yayıncılık
Liste Fiyatı 54.00
Format Kitap
Barkod 9789753424844
Yayın Tarihi 2004-12-30
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 554
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195

Bolşevik Devrimi 3 - Sovyet Rusya Tarihi 1917-1923

Sovyet Rusya ve Dünya başlıklı bu ciltle birlikte Bolşevik Devrimi tamamlanmış oluyor. Carr yapıtın sonunu, Sovyet tarihinde belli bir dönemin sonuna yerleştirmiştir: 1922-23 kışında rejim yerleşmiş, ilk kez bir güvenlik hissi doğmuş, ekonomik iyileştirme dalgası zirveye ulaşmıştır. Yeni tarım ve çalışma kanunları ile medeni kanun hukuki istikrar vaat etmektedir. Devrim yatışmıştır - Carr bundan sonrasını artık farklı, yeni bir dönem olarak değerlendirir.
Bu üçüncü cilt, Sovyet Rusya'nın dış dünyayla kurduğu çok renkli, ama bir o kadar da karmaşık, iç içe geçmiş ilişkilerini, keskin ayrımlara gitmeden resmin bütününü canlandırarak anlatmayı başarıyor. Bu cildi okurken, artık uzak bir geçmişte, 20. yüzyılın başında kalmış uluslararası olguların aynı zamanda bugüne, bizlere ne kadar yakın olduğunu düşünmemek mümkün değil.

İÇİNDEKİLER
Kısım V: Sovyet Rusya ve Dünya
21 Ekim'den Brest-Litovsk'a
22 İkili Politika
23 Tecrit Yılı
24 Diplomatik Yoklamalar
25 Devrim: Avrupa Üzerinde
26 Devrim: Asya Üzerinde
27 Dış Politikada NEP
28 Rusya ve Almanya
29 Cenava ve Rapallo'ya
30 Komintern'de Geri Çekilme
31 Avrupa'da Tahkim
32 Doğu Sorunu
33 Uzakdoğu: I ? Tutulma
34 Uzakdoğu: II ? Yeniden Sahneye Çıkış
Not E. Marksizmin Savaş Karşısındaki Tavrı
Not F. Komünist Enternasyonal'in Tarih-Öncesi
Kısaytmalar Listesi
Bibliyografya
Dizin

Bu cildin yayımlanmasıyla birlikte Sovyet Rusya'nın tarihine ilişkin çalışmamın ilk bölümü tamamlanmış oluyor. Bu üç cilt bir arada 1922-23 kışında Bolşevik iktidarının ilk tahkimine kadar Bolşevik devriminin temel unsurlarını betimlemeye çalışıyor. Bu dönemin sonuna gelindiğinde, 1921'de NEP'in devreye sokulmasının ve 1922'de elde edilen harika hasatın ardından gelen ilk ekonomik iyileşme dalgası zirveye ulaşmıştı, yeni tarım ve çalışma kanunları ile medeni kanun hukuki istikrar vaat ediyordu, dış ülkelerle diplomatik ve ticari ilişkiler tesis etme yönünde ciddi ilerleme sağlanmıştı ve Komünist Enternasyonal artık sahnenin merkezini işgal etmiyordu. Rejim yerleşmişti. 1917'den beri ilk kez bir güvenlik hissi oluşmaya başlamıştı. Ayrıca en kötü engellerin sonunda aşılmış gibi göründüğü anda Lenin hasta düştü. Onun sahneden çekilmesi münasip, neredeyse dramatik bir duraklama noktasına karşılık gelir. Bundan sonra karşılaşılacak tehlikeler artık yeni bir döneme aitti.

Emeği Geçenler

Yazar   : Edward Hallett Carr
Çevirmen   : Tuncay Birkan

Satış

54.00
Liste Fiyatı : 54.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet

Temin Süresi: 2 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim