Detaylar

Kategori Milliyetçilik
Yayıncı Etkileşim Yayınları
Liste Fiyatı 9.26
Format Kitap
Barkod 9789752699892
Yayın Tarihi 2011-07-04
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 192
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

ManKurtlar; Küçük Türkiye Milliyetçiliği

Büyük düşünüp, farklı ırklardan, dillerden ve dinlerden insanları bir potada buluşturan Osmanlının kök saldığı topraklarda yaşıyoruz. Gelin görün ki, bugün bu topraklarda milliyetçiliği küçük düşünmek, farklı her şeye ve herkese düşman olarak görmek şeklinde anlayanlar var.

Peki, bu duruma nasıl gelindi? Bu topraklarda yaşayan insanların bir kısmı, Osmanlının büyük mirasından kopup böyle dar ve sığ bir milliyetçi / ulusalcı anlayışa nasıl düşebildi?
Siyaset bilimci Mümtazer Türköne, küçük Türkiye milliyetçiliği diye adlandırdığı bu durumu, Moğol tarihine ait bir hikâyeye atıfla, Mankurtlaşma ile tarif ediyor. Mankurtlaşma sürecinin sağlı-sollu analizini yaptıktan sonra da, Osmanlı mirasından hareketle, vatanseverlik ile tanımladığı olumlu ve demokratik bir milliyetçiliğin imkânlarını ortaya koyuyor.

Açık, ezber bozan bir dille; ve sözünü budaktan sakınmadan.

Milletimin yücelmesi için uğraşmak, benim namus borcum. Öyleyse ben de bir Türk milliyetçisiyim. Ben milletime karşı namus borcumu ödemekle mükellefim. Namus borcum ise, en nadir bulunan üstlenilen görevi ifa etmek: eleştirmek. İnsanları rahatsız etmek. Tatlı rüyalarından gerçekler dünyasına uyandırmak. Putları yerle bir etmek. Milliyetçilerin pek alışık olmadığı bir iş. Bu kitap bu işin eseri. Kurtlarla uğraşmak.

Kurtların arasında dolaşıyorum. Ne işim var kurtların dünyasında? Bana bu soru defalarca sorulmuştu. Hakikaten ne işim var?

Bu kitabı insaflı bir hikayeyi gelecek nesillere aktarmak için yazdım. Hem de Kurtlukta söz söylemenin çok zor olduğunu bile bile.

Emeği Geçenler

Yazar   : Mümtaz`er Türköne

Satış

9.26
Liste Fiyatı : 9.26
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.