Detaylar

Kategori Milliyetçilik
Yayıncı Gece Kitaplığı Yayınları
Liste Fiyatı 22.87
Format Kitap
Barkod 9786053240747
Yayın Tarihi 2014-06-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 243
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 200

Turancılık Fikri

Turancılık, her şeyden önce bu fikre gönül vermiş insanların yegâne emeli olan tüm Türkleri bir araya getirme fenomeninin tek bir kavramla açıklanma şeklidir. Bu kavram genel terminolojide Turanî kavimlerin ve Türk milletinin kendine özgü durumlarını ifade etmek anlamında kullanılmıştır. Turancılık kavramı Türkiye'de Panturanizm kavramına karşılık gelmektedir. Biz de Turancılık kavramını ?Panturanizm anlamıyla kullanacağız.

Turan kavramının coğrafi ve siyasi olmak üzere iki anlamı bulunmaktadır. Coğrafi olarak geniş Türk veya Turan coğrafyası karşılığı olarak kullanılırken siyasi anlamda bütün Türkleri bir araya getirme anlamına gelmektedir. Bundan dolayı incelenen romanlarda coğrafi ve siyasi olmak üzere Turancılığın iki anlamını açıklayarak romanlarda bunların örneklerini ve nasıl kullanıldığını açıklamaya çalıştık.

Kitabın giriş bölümünde Turan kavramı ve Turancılık ile ilgili terimler açıklanıp tartışıldıktan sonra Turan coğrafyasının tam olarak hangi bölgeleri kapsadığını belirttik. Turan kavramının temelinde Türkçülük dolayısıyla milliyetçilik unsuru bulunmaktadır. Milliyetçilik ise, yalnız Türklere ait bir kavram olmayıp tüm dünyadaki milletlerde vardır. Bundan dolayı, milliyetçiliğin nasıl oluştuğunu ve kuramlarını açıkladık. Fakat Türkiye'de kendine has bir milliyetçilik anlayışı geliştiğinden çalışmamıza Türkiye'deki milliyetçilik akımlarını anlatan bir bölüm de koymayı uygun bulduk. Bu akımlar arasında yer alan Turancılık, tezimizin ana konusunu teşkil ettiğinden bu fikrin ortaya çıkışı, gelişimi ve unsurları konusunda da bilgi verdik.

Emeği Geçenler

Yazar   : Mehmet Soğukömeroğulları

Satış

22.87
Liste Fiyatı : 22.87
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.