Detaylar

Kategori Deneme
Yayıncı Metis Yayıncılık
Liste Fiyatı 27.00
Format Kitap
Barkod 9789753421263
Yayın Tarihi 2014-04-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 5.Baskı
Sayfa Sayısı 216
Kapak
Kağıt
Boyut 136 X 195

Bir Aşk Söyleminden Parçalar

Âşık olduğumuzda kullandığımız dil, her zaman konuştuğumuz dilden çok farklıdır; çünkü yalnızca kendimize ve hayalimizdeki sevgiliye yönelmiştir. İşte tam da bu nedenle yalnızlığın dilidir aslında aşkın dili... Günümüzde bu yalnızlığa bir de aşkın toplumun kıyısına itilmesinden gelen yalnızlık ekleniyor: Hâlâ birçok insan âşık oluyor, aşk söylemi hâlâ sürüyor, oysa toplum cinselliği hevesle konuşurken, aşk söylemine alayla bakıyor.
Roland Barthes´ın edebiyatın başlıca aşk metinleri üstünden yazdığı bu arzu anatomisi kitabında, âşık olan herkesin iyi bildiği o bekleyişler, randevular, mektuplar, âşık olmak için âşık olmalar, ölesiye seviyorumlar, tartışmalar, intihar tehditleri, terk edip tekrar bir araya gelişler var.
Yazarın, aşk söylemini kavramlarla, çağrışımlarla yeniden oluşturduğu bu parçalar aşkın, kelimenin belki de şimdi dünyamızdan yavaş yavaş çekilen o eski anlamıyla, nasıl bir tutku olduğunu gösteriyor.
Seni-seviyorum´a verilen değişik kibar yanıtlar olabilir: ´ben sevmiyorum´, ´inanmıyorum´, ´ne diye söylemeli?´, vb. Ama gerçek yadsıma, ´yanıt yok´tur; yalnızca isteyici olarak değil, konuşan özne olarak (konuşan özne olarak hiç değilse kalıplara egemen olabilirim) da yadsınırsam, daha kesin biçimde hiçlenmiş olurum; yoksanan isteğim değil, varlığımın son kıvrımı olan dilimdir; istemeye gelince, bekleyebilirim, yineleyebilirim, yeniden sunabilirim; ama, sorma gücünden yoksun kalınca, ölü gibiyimdir, bir daha dirilmemesiye.

Emeği Geçenler

Yazar   : Roland Barthes
Çevirmen   : Tahsin Yücel

Satış

27.00
Liste Fiyatı : 27.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim