Detaylar

Kategori Siyaset Sosyolojisi
Yayıncı Alfa Basım Yayım Dağıtım
Liste Fiyatı 9.17
Format Kitap
Barkod 9786051060767
Yayın Tarihi 2014-10-27
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 6.Baskı
Sayfa Sayısı 518
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 105 X 165

Bu Vatan Böyle Kurtuldu; Onlar Bizim İçin Öldüler

Bu vatan nasıl kurtuldu? Bugün bu soruyu sorup yanıtını vermek çok kolay. Oysa 1920lerin koşullarını hayal ederek yaşamaya çalışalım, bakalım neyle karşılaşacağız!
Anadolu İngilizlerin kışkırtmasıyla Yunanlıların işgali altında. Üstelik, uluslararası kurallara aykırı olarak, kadınların kızların ırzlarına geçiliyor, her yer yağmalanıyor, yakılıyor, yıkılıyor, camilerde ezanlar okunamıyor... Savaşacak silah ve cephane yok, yiyecek yok, giyecek yok, para da yok... Demiryolları işgal altında, karayolu da yok.
Türk milleti bu koşullarda mucize yarattı. Silah yaptı, cephane üretti, işgal altındaki İstanbulda silah depolarını soydu, subayları Anadoluya kaçırdı. Tüm bunları da İstanbul-Trabzon-Batum-Novorosisky-İnebolu iskeleleri arasında yaptı. Ölümden korkmayan, ölümü yenen sivil resmi bahriyeliler ile Anadolulu, Kastamonulu ve İnebolulu Türk kadınlarıyla başardı.Türk kadınlarının inanılmaz azim ve kararlılıkları bu memleketi kurtardı. Kar kış demediler, kağnıların arkasından gittiler. Dondular, yollarda öldüler ama yorganlarıyla, kazaklarıyla mermileri sardılar... Çocukları öksüz kaldı, yetim kaldı ama bu vatan kurtuldu.
Bu kitap, Gazi Mustafa Kemalin askerlerinin, İpsiz Recepin, Topal Osmanın, Bandırmanın kaptanı İsmail Hakkının ve Erzurumlu Kara Fatma, Selanikli Ayşe, karşılıksız aşkın kurbanı Selanikli Fikriye gibi kadınların mucizesini anlatır... Onlar bizim için öldüler... Bu kitap, bu vatanı kurtarmak için ölenlerin öyküsüdür.

Emeği Geçenler

Yazar   : Erol Mütercimler

Satış

9.17
Liste Fiyatı : 9.17
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.