Detaylar

Kategori Yemek Kültürü ve Tarihi
Yayıncı Oğlak Yayınları
Liste Fiyatı 50.00
Format Kitap
Barkod 9789753298872
Yayın Tarihi 2016-10-31
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 248
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 140 X 200

Deniz Gürsoy'un Gastronomi Tarihi

Tat duyusu, bir tabak yemeğin içindeki malzemeleri aşıp anılarımıza, kültürümüze ve belki de genlerimize kazınır. Belleğimizdekinin benzeriyle karşılaştığımızda duyuları ve hatırımızdan çıkmış olan anıları bir anda tetikler.

Masaya oturunca önce gözlerimizi doyurur, kadeh tokuşturarak ses çıkarır, kulaklarımızı devreye sokarız. Ağzımıza yaklaşırken burnumuzun not verdiği yiyecekler önce dudaklarımıza dokunur, sonra dilimize. Ağzımızın içinden kayarken de doku ve sıcaklık farklılıklarını hisseder, tadını alırız. Güzel bir yiyecekten farklı bir lezzet aldığımızda bu yalnızca belleğimize kaydolmakla kalmaz, gönlümüzde de yer eder. Aşçılık mesleğini zanaat olmaktan sanat olmaya dönüştüren fark işte budur.

İstedim ki yeni yetişen şefler, konusunun ve mesleğinin geçmişini kendi dillerinde okusunlar ve daha iyi kavrasınlar. El becerilerini mutfak kültürü bilgileriyle zenginleştirerek yorum kabiliyetlerini
geliştirip kendilerini aşsınlar ve yaratıcılıkları coşsun. Çünkü dünyanın en eski yeme-içme kültürlerini barındırmış olan bu coğrafyada üstü tozlanmış bilgi çok da, bu bilgilerin tozunu atarak, yorumlayıp yeni bir ekol yaratan, yeni bir çığır açan az.

Tarihi sümerlere dayanan en eski içkiyi... İÖ 26. yy'da yaprakları tedavi için çiğnenen bitkiyi... Osmanlı döneminde tüm yasaklamalara rağmen yaygınlaşan içkiyi... Amerika keşfedilmeden önce para yerine kullanılan bitki tanelerini? Antik Yunan ve Roma imparatorluğu süresince yalnızca afrodizyak olarak tüketilen besin maddesini... Ortadoğu'da bütün dinlerce yasak görmüş hayvan etini... Sarayı olan içkiyi... Tarihin akışına yön verebilecek gıda maddesini... Biliyor musunuz?

Deniz Gürsoy, dünyada gastronomiyi ve gıda tarihini kendi coğrafyamızdan bakarak aktarıyor.

... Ey yolcu, ye, iç, keyfine bak,
çünkü başka hiçbir şey bu kadar önemli değildir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Deniz Gürsoy

Satış

50.00
Liste Fiyatı : 50.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim