Detaylar

Kategori Siyasal Hayat - Dünya
Yayıncı Metis Yayıncılık
Liste Fiyatı 46.00
Format Kitap
Barkod 9786053160281
Yayın Tarihi 2016-02-19
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 464
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195

Siyaset Olarak Hayat; Sıradan İnsanlar Ortadoğu'yu Nasıl Değiştiriyor ?

Müslüman Ortadoğu dendiğinde insanların aklına çoğu zaman camiler, minareler, çarşaflı kadınlar, despotik rejimler, cihatçılar ve çöller gelir. Bu imgeler Ortadoğu'daki toplumsal ve siyasi değişimin kendisini ve bu değişimin pek çok veçheye büründüğü gerçeğini perdeliyor. ?Siyaset Olarak Hayatta Asef Bayat'ın yapmak istediği tam da bu: Otoriter yönetimlerin, dini makamların ve ekonomiye yön veren seçkinlerin gölgesi altında, sıradan insanların gündelik hayat pratikleriyle nasıl anlamlı bir değişim yaratabildiğini gözler önüne sermek.

Son yıllarda Ortadoğu'nun dört bir yanında milyonlarca insan, taleplerini duyuracakları yeni toplumsal mekânlar keşfediyor veya yaratıyorlar. Tezgâhını işlek bir caddeye kuran seyyar satıcı, parkları işgal edenler, kamusal alanda blucinleriyle arzı endam eden Müslüman gençlik, sokaklarda yürüyüş düzenleyen protestocular, ?erkek işi sayılan işlerde çalışarak belli bir kariyer sahibi olmaya çabalayan eğitimli kadınlar ? bu insanların hepsi yaşamın her alanında devlet kontrolüne itiraz ediyor, gündelik faaliyetleri yoluyla yerleşik kamu düzenine üstü kapalı meydan okuyorlar. Bu ?gayri-hareketler protesto değil ama pratik ve doğrudan gündelik eylem yoluyla siyasi tepki gösteriyorlar.

Ortadoğu'da karmaşıklığı gözden kaçırılmış toplumsal süreçlere yeni bir pencere açan ?Siyaset Olarak Hayat, toplumsal hareketlerin anlamı ve toplumsal değişimin dinamikleri hakkındaki küresel tartışmalarda eksik kalan Ortadoğulu bir bakış açısı sunuyor.

YAZAR HAKKINDA: 1954 Tahran doğumlu sosyolog ve akademisyen. 1977'de Tahran Üniversitesi'nin Siyaset ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 1984'te Kent Üniversitesi'nde yine aynı alanda doktorasını tamamladı. 1986'dan başlayarak 17 yıl boyunca Kahire Amerikan Üniversitesi'nde görev yaptı; bu zaman zarfında California, Columbia ve Oxford Üniversitelerinde de çeşitli çalışmalar yürüttü. Leiden Üniversitesi'nin Modern Ortadoğu Toplumu ve Kültürü kürsüsüne getirildi; Modern Dünyada İslam Çalışmaları Uluslararası Enstitüsü'nde (ISIM) yöneticilik yaptı. Illinois Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde Küresel ve Ulusaşırı Çalışmalar profesörü. Araştırma alanları siyasal sosyoloji, toplumsal hareketler ve toplumsal değişim; din, toplum ve siyaset; şehir hayatı ve siyaseti; İslam ve modernlik; günümüzde Ortadoğu.

Emeği Geçenler

Yazar   : Asef Bayat
Çevirmen   : Özgür Gökmen

Satış

46.00
Liste Fiyatı : 46.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet

Temin Süresi: 2 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim